Ολυμπιακός και Πόρτο αντάμωσαν, εκτός από φέτος, άλλες τρεις φορές, και δη σε συνεχόμενες σεζόν: 1997-00, σε ομίλους. Πλέον ο απολογισμός είναι «3-1-3»: 3/3 νίκες στην Αθήνα, 0-1-3 στο Πόρτο. Και στα έξι ματς, τότε, καθόταν στον πάγκο των «ερυθρολεύκων» ο Ντούσαν Μπάγεβιτς και στα τέσσερα της Πόρτο ο Φερνάντο Σάντος.

Στο 8-2-8 (με γκολ 21-23) ο απολογισμός του Ολυμπιακού με Πορτογάλους, σε 90λεπτο έχει να νικήσει από το διπλό επί της Αρούκα τον Αύγουστο του ’16, έκτοτε τέσσερις σερί ήττες (μια από Αρούκα, δύο από Σπόρτινγκ και μια από Πόρτο). Ως γηπεδούχος είναι στο 6-0-3: υποδεχόμενος Ιβηρες ηττήθηκε το 1973 από την Μπενφίκα, το 2016 από την Αρούκα (αλλά πέρασε στην παράταση) και το 2017 από τη Σπόρτινγκ.

Δείτε τα νόμιμα καζίνο στην Ελλάδα

Η Πόρτο μετρά 6-3-6 ενάντια σε ελληνικές ομάδες, ως φιλοξενούμενη όμως είναι στο 1-2-4. Μόνο. Μόνη της νίκη στο αξέχαστο βράδυ της 19ης Μαρτίου 2003, στον επαναληπτικό προημιτελικό με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο, στη ρεβάνς του 1-0 με το γκολ του Ολισαντέμπε. Ελλείψει Μπασινά και με χαφ τον… Παντελή Κωνσταντινίδη (σ.σ. θεούλη Σέρχιο Μαρκαριάν, μόνο εσύ…) οι «δράκοι» σκόραραν στο 15’, αλλά και στην παράταση, με τον Ντερλέι. Η συνέχεια γνωστή: η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο προχώρησε, κατέκτησε το UEFA στον τελικό με τη Σέλτικ και, ένα χρόνο μετά, το Champions League. Ο μύθος του Special One είχε ξεκινήσει από εκείνο το βράδυ στους Αμπελοκήπους…

Όσο για τα άλλα τρία ματς Ολυμπιακού – Πόρτο στην Αττική;  1-0 στις 3 Νοεμβρίου 1997 στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, που χρησιμοποιούσε εκείνα τα χρόνια ως έδρα, ενόψει της παραλαβής του νέου «Γ. Καραϊσκάκης», με το αξέχαστο γκολ του Στέλιου Γιαννακόπουλου από το 6’. 2-1 στις 24 Νοεμβρίου 1998 στο ΟΑΚΑ χάρη σε γκολ των Γκόγκιτς και Τζόρτζεβιτς, είχε μειώσει σε 2-1 στο 76’ ο Ζάχοβιτς που μια σεζόν μετά αγοράστηκε από τον ΟΣΦΠ. Και 1-0 στις 2 Νοεμβρίου 1999 με γκολ του Γιαννακόπουλου στο 56’.