Αγωνία τέλος! Ο Δίωνας ήταν ο απόλυτος νικητής της τελευταίας -εξ αναβολής μάλιστα- στροφής στον 1ο όμιλο της Γ’ Εθνικής, με την ομάδα της Κυπαρισσίας να κάνει τη δουλειά της αφενός κόντρα στον Ήφαιστο/Αχιλλέα (64-63) και αφετέρου αντάμωσε τον Γλαύκο να της κάνει το ωραιότερο δώρο -αφού επικρατώντας σε ένα συγκλονιστικό ματς έναντι των Δρομέων (75-73) την κράτησε στην κατηγορία και για τη νέα σεζόν!

Αναφορικά αρχικά με το παιχνίδι των πρωταγωνιστών της τελευταίας ημέρας στον κόσμο της λίγκας, η ομάδα από το Αίγιο έφτασε όσο πιο κοντά θα μπορούσε στο πρώτο της διπλό κατά την τρέχουσα σεζόν αφού -εκτός του ότι ήταν μπροστά στο σκορ στο φινάλε του ημιχρόνου (31-33)- ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ μέχρι και τα ύστατα λεπτά της συνάντησης.
Ωστόσο, η νεανική ομάδα του Δίωνα βρήκε τις απαραίτητες λύσεις και εκμεταλλευόμενη την έδρα της κατόρθωσε να βρεθεί μπροστά στο σκορ με 58-56 δύο λεπτά πριν την εκπνοή, η οποία την βρήκε νικήτρια με τη μικρότερη δυνατή διαφορά!

Από την άλλη μεριά, στο ματς-ρυθμιστή της υπόθεσης «παραμονή», η Τρίπολη ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ ακόμα και με τρανά προβαδίσματα (34-42 στο ημίχρονο) και με όπλο την επιθετική της αποτελεσματικότητα βρέθηκε ακόμα και στο +4 (63-67) με μόλις 2 λεπτά να απομένουν για το φινάλε -μια συγκυρία που μέχρι στιγμής την κρατούσε στην κατηγορία.
Ωστόσο, ο Τσακίρης από πλευράς Γλαύκου έκανε το απίθανο στη συνέχεια και πετυχαίνοντας τρίποντο + φάουλ με 55 δευτερόλεπτα στο ρολόι κατάφερε να ισοφαρίζει το σκορ και να στείλει το ντέρμπι στην παράταση!

Εκεί, οι Αχαιοί ήταν έστω και οριακά καλύτεροι και με ψύχραιμες επιλογές στο τελευταίο αυτό πεντάλεπτο κατόρθωσαν να φτάσουν στο 7ο ροζ φύλλο τους για φέτος και να ρίξουν και μαθηματικά -ό,τι και αν συνέβαινε στο άλλο ματς- τους Δρομείς στις τοπικές ενώσεις.