serifato nea ionia 3Μεγάλη εμφάνιση και σπουδαία νίκη σημείωσε το ανδρικό τμήμα του Σεριφάτο, καθώς επικράτησε στο Αίγιο με σκορ 28-24 του Εσπερου Καλλιθέας, στο ντέρμπι κορυφής για την 14η αγωνιστική της Α2 Εθνικής Ανδρών.
Μάλιστα, σημαντικό είναι και το γεγονός ότι η ομάδα του Βασίλη Αναστασέλου κατάφερε να καλύψει και την διαφορά της ήττας του α’ γύρου (29-26) σε περίπτωση ισοβαθμίας.
Αγωνιστικά το Σεριφάτο έδειξε ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη, έπαιξε ψυχωμένα και είχε διαρκώς το προβάδισμα στο σκορ, κάτι που βοήθησε και στη ψυχολογία των παικτών. Στο δεκάλεπτο οι Αιγιώτες ξέφυγαν με 4-1, όμως ο Εσπερος επέστρεψε και μείωσε σε 12-10, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με 13-12.
Στο β’ ημίχρονο το Σεριφάτο έκανε εξίσου καλό ξεκίνημα, βρήκε ρυθμό και χώρους και στο 45’ ανέβασε την διαφορά στο +4 (21-17). Από εκεί και μετά η σωστή διαχείριση δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα της Καλλιθέας. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 28-24 και οι παίκτες του Σεριφάτο πανηγύρισαν μαζί με τους φιλάθλους την 10η φετινή νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 4-1, 9-8, 13-12 ημ., 16-14, 24-19, 28-24 τελικό.
Σεριφάτο: (Β. Αναστασέλος), Διαμαντόπουλος, Νικολόπουλος, Β. Βύρλος, Δημητρουλόπουλος 2, Αθ. Χατζηκωνσταντίνου 4, Ζάτσε, Δεμίρης, Αλεξόπουλος, Γκιώνης 1, Βασιλειάδης 8, Ξηρός 3, Στόσιτς 4, Ν. Χατζηκωνσταντίνου 6, Γιούπης, Γιαννόπουλος.

* Το ερχόμενο Σάββατο (6/2, 18.00) το Σεριφάτο θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Σαλαμίνα.