keravnos basketΜε τεράστια ψυχικά αποθέματα και άμυνα για σεμινάριο στα τρία τελευταία δεκάλεπτα, ο Κεραυνός Αιγίου επικράτησε εντός έδρας με σκορ 56-48 του Παλαίμονα Κορίνθου, για την 16 αγωνιστική του 1ου Ομίλου Νότου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας. Ετσι η Αιγιώτικη ομάδα σημείωσε την 8η φετινή της νίκη και έκανε ένα ακόμη βήμα προς την παραμονή καθώς απομακρύνθηκε τρεις βαθμούς από την προσεχή της αντίπαλο Νέα Ιωνία, η οποία βρίσκεται στο όριο της επικίνδυνης ζώνης.
Στο ξεκίνημα οι Κορίνθιοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και πήραν διψήφια διαφορά (11-21) με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια όμως οι παίκτες του Λουκά Λεονάρδου με πολύ καλή άμυνα και επιμέρους σκορ 19-4 στην β’ περίοδο πήραν το προβάδισμα πριν οδηγηθούν στα αποδυτήρια (30-25).
Στην επανάληψη ο Κεραυνός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφθασε στο +10 (37-27) στο 25’, όμως αυτή την φορά ήταν η σειρά του Παλαίμονα να επιστρέψει στο ματς -με την βοήθεια και της διαιτησίας- και να μειώσει στο καλάθι (39-37) στο γ’ δεκάλεπτο. Στο τέλος το παιχνίδι παρέμεινε ανοιχτό ως προς την έκβασή του, όμως ο Κεραυνός ξεκινώντας από την άμυνα και έχοντας υπομονή στην επίθεση, κατάφερε να …ανασάνει (+7) στο τελευταίο τρίλεπτο επτο και να φθάσει στην κατάκτηση του ροζ φύλλου με 56-48.
Τα δεκάλεπτα: 11-21, 30-25 ημ., 39-37, 56-48 τελικό.
Κεραυνός Αιγίου: (Λ. Λεονάρδος), Μοσχοβάκης 25 (1), Θωμάς, Ταπεινός 7 (2), Γκούμας, Βασιλειάδης 5 (1), Τριανταφυλλόπουλος, Β. Λυμπέρης, Σκόνδρας 12, Τρυφωνόπουλος, Δ. Λυμπέρης 7 (1), Νικολάου.
Παλαίμων Κορίνθου: (Δ. Μανωλιτσάκης), Μπολάνος, Πάππος 3 (1), Κατσαμάκης 4 (1), Τσακιρίδης 12 (1), Πράτης 4 (1), Μακρής, Δανιήλ 2, Γκιώνης, Σταυρόπουλος 14 (2), Σταυριανόπουλος 5 (1), Γιαννουλάκος 4.