akrata spartiΜία εξαιρετικά δύσκολη νίκη, με σκορ 78-77, απέναντι στον ουραγό της βαθμολογίας Σπαρτιατικό κατάφερε να πάρει στο γήπεδό της η Ακράτα, η οποία πραγματοποίησε πολύ κακή εμφάνιση και το μόνο που κρατάει είναι κατάκτηση των δύο πολύτιμων βαθμών.
Εστω κι έτσι, η ομάδα της Ανατολικής Αιγιάλειας διατήρησε απόρθητη την έδρα της, έφθασε τις 11 νίκες στο φετινό Πρωτάθλημα και ισοβαθμεί στην 4η θέση (με μειονέκτημα) με τον Πόλις Καλλιθέας. Πάντως, η αγωνιστική εικόνα των παικτών της Ακράτας δεν άφησε καθόλου ευχαριστημένο τον τεχνικό της ομάδας Νίκο Ζίζηλα, του οποίου χαρακτηριστική ήταν η δήλωση στο “Aigialeiaspor” μετά το τέλος του παιχνιδιού: «Σήμερα κερδίσαμε από θαύμα. Δεν είμαι από κανέναν ευχαριστημένος παρά μόνο από τον κόσμο…».
Στο αγωνιστικό μέρος, η Ακράτα ξεκίνησε αρκετά «μουδιασμένα» στο α’ ημίχρονο, ωστόσο είχε ένα σταθερά προβάδισμα 5-6 πόντων και τίποτα δεν προμήνυε τι θα ακολουθούσε στην επανάληψη. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 38-32, όμως ξεκινώντας στο γ’ δεκάλεπτο με κακή αμυντική λειτουργία η Ακράτα έδωσε το δικαίωμα στον Σπαρτιατικό να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 25’ (42-43). Από εκεί και μετά οι Ακρατινοί δεν είχαν υπομονή στην επίθεση και «πνίγηκαν» πολλές φορές στην αντίπαλη άμυνα ζώνης, ενώ αντίθετα οι Σπαρτιάτες έπαιξαν έξυπνα, βρήκαν λύσεις στη επίθεση και τελειώνοντας το δεκάλεπτο με ενεργητικό 28 πόντους προηγήθηκαν με 54-60.
Στην τελευταία περίοδο η Ακράτα επέστρεψε πετυχαίνοντας μεγάλα τρίποντα με τους Σαρίκα και Μαλλή και πήρε το προβάδισμα εκ νέου στο 35’ (69-68). Το παιχνίδι κύλησε πόντο – πόντο και στα τελευταία 15’’ και ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο (75-75) ο Βασίλης Μαλλής ευστόχησε σε τρίποντο (78-75) και έδωσε το έναυσμα για πανηγυρισμούς. Ακολούθησε φάουλ από την Ακράτα για να μην δεχθεί τρίποντο και απλώς ο Κυρίτσης με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 78-77.
Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Βασίλης Μαλλής με 25 πόντους και 7 τρίποντα, ενώ τον ακολούθησε ο Αλέξανδρος Σαρίκας με 21 πόντους και 5 τρίποντα.
Τα δεκάλεπτα: 22-15, 38-32 ημ., 54-60, 78-77 τελικό.
Ακράτα: (Ν. Ζίζηλας), Σαρίκας 21 (5), Σταυρόπουλος 2, Σακελλαρίου 4, Σχορτσανίτης 4, Πολύδερας, Μανταλβάνος 12, Μπιτσάκος 2, Οικονομόπουλος, Μαλλής 25 (7), Λάφης 8.
Σπαρτιατικός: (Α. Τσώνης), Θεοδωρόπουλος, Τζατζάς, Σταθάκος 7, Μανιατάκος 11 (1), Βουργιώτης 8, Κάτσαρης 21 (2), Βούλγαρης, Κυρίτσης 11 (1), Αγγελόπουλος 11 (3), Αναγνωστάκος 6, Κόρο 2. akrata sparti 1