Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024
spot_imgspot_img
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΑκράτα παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων

Ακράτα παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων

penteli basketΣε ένα ακόμα παιχνίδι στο λεκανοπέδιο η Ακράτα παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων, είχε κακή αμυντική λειτουργία και γνώρισε την ήττα (6η φετινή) με σκορ 92-71 από την Πεντέλη, η οποία «έπιασε» την ομάδα της Ανατολικής Αιγιάλειας στο γκρουπ της 4ης θέσης στον βαθμολογικό πίνακα.

Το κακό α’ δεκάλεπτο της Ακράτας ήταν αυτό που την ανάγκασε να κυνηγάει από νωρίς μία διψήφια διαφορά (28-16), δίνοντας παράλληλα το δικαίωμα στην Πεντέλη να επιβάλλει τον ρυθμό της και να ανεβάσει την ψυχολογία της. Σε υψηλά επίπεδα κυμάνθηκε και η δεύτερη περίοδος, με επιμέρους σκορ 25-26 υπέρ της Ακράτας, που διαμόρφωσε το ημίχρονο σε 53-42.
Στα αποδυτήρια οι φωνές του Νίκου Ζίζηλα φάνηκε πως έπιασαν τόπο, μόνο για το γ’ δεκάλεπτο όμως, στο οποίο η Ακράτα δέχθηκε μόλις 14 πόντους και σκοράροντας 16, έριξε την διαφορά στους 9 (67-58). Από εκεί και μετά όμως η Ακράτα δεν μπόρεσε να συνεχίζει στους ίδιους ρυθμούς, ήταν άστοχη στην επίθεση και ταυτόχρονα δέχθηκε εύκολα καλάθια. Ετσι η Πεντέλη άνοιξε και πάλι την διαφορά στα μισά της τελευταίας περιόδου και σημείωσε την 10η φετινή της νίκη με σκορ 92-71.
Τα δεκάλεπτα: 28-16, 53-42 ημ., 67-58, 92-71 τελικό.
Πεντέλη: (Κ. Χαρτοματσίδης), Σταθάκης 2, Μάντζιος 2, Γρατσιάτος 8, Λίτσος 14 (2), Αποστολόπουλος 20 (4), Καλογερόπουλος 21 (4), Μπίγκος 3, Καρτσωνάκης 9 (2), Μουστόπουλος 13.
Ακράτα: (Ν. Ζίζηλας), Σαρίκας13 (2), Σταυρόπουλος, Παναγόπουλος 2, Σχορτσιανίτης 6, Πολύδερας 4, Μανταλβάνος 6, Μπιτσάκος, Οικονομόπουλος 7 (2), Μαλλής 14 (3), Σακελλαρίου 2, Λάφης 17.