serifato logoΜία πραγματικά σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Καματερού πέτυχε απόψε το Σεριφάτο, με σκορ 24-23, κάνοντας έτσι το 3×3 και παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α2 Χάντμπολ Ανδρών. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και χαρακτηρίστηκε από την δύναμη, το πάθος, αλλά και την καλή διαιτησία των κυρίων Τόλιου και Κουτσού, που ανταποκρίθηκε στις ιδιαίτερες απαιτήσεις του.
Η ομάδα του Βασίλη Αναστασέλου διαχειρίστηκε πολύ καλά το παιχνίδι, άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων και πήρε ψυχολογικό προβάδισμα στο ημίχρονο με σκορ 8-10.
Στην επανάληψη το Σεριφάτο πατούσε καλύτερα στο παρκέ, προηγήθηκε με 13-16 στο 40’ και έδειξε ότι μπορεί να φύγει με τη νίκη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, έπεσαν …κορμιά και το Σεριφάτο παρότι βρέθηκε πίσω με 22-21 κατάφερε με καλές άμυνες και αποκρούσεις του τερματοφύλακα Τάσου Διαμαντόπουλου να γυρίσει το ματς και να φθάσει στη νίκη με 23-24, με τον Κλεομένη Δημητρουλόπουλο να πετυχαίνει το τελευταίο γκολ.
Τα δεκάλεπτα: 4-3, 6-6, 8-10 ημ., 13-16, 18-18, 23-24 τελικό.
Σεριφάτο: (Β. Αναστασέλος), Διαμαντόπουλος, Β. Βύρλος, Δ. Βύρλος, Πολυδώρου, Μήλας 1, Δημητρουλόπουλος 5, Ζάτσε, Αλεξόπουλος, Γκιώνης 1, Κολοκυθάς, Στόσιτς 6, Χατζηκωνσταντίνου 7, Γιαννόπουλος 2, Γιούπης 2.